Aug
14
6:00 PM18:00

Second Round of Playoffs & Championship Game

6pm - Quarter-finals
Field #1 - #2 Sporting Herron Morton vs. #7 Old Speedway City
Field #2 - #3 Real Fletcher Place vs. #11 Mass Ave United
Field #3 - #4 Upper Downtown vs. #5 Old North United

7pm - Semi-Finals
Field #1 - #8 Mapleton FC vs. Winner #4/#5
Field #2 - Winner #2/#7 vs. Winner #3/#11

8pm - Championship Game
Field #2 - Last Two Standing!

View Event →
Aug
7
6:00 PM18:00

First Round of Playoffs

6pm
Field 1: #1  AC Woodruff Place (7) vs. #18 Irvington FC (0)
Field 2: #8 Mapleton FC (7) vs. #9 Midtown FC (4)
Field 3: #2 Sporting Herron Morton (5) vs. #17 FC Fountain Square (0)

7pm
Field 1: #5 Old North United (2) vs. #12 Broad Ripple City (1)
Field 2: #4 Upper Downtown (3) vs. #13 Garfield AC (0)
Field 3: #3 Real Fletcher Place (3) vs. #14 Atletico Cottage Home (0)

8pm
Field 1: #7 Old Speedway City (3) vs. #10 AC Mile Square (3); Won in PKs, 4-3
Field 2: Quarter-Final Game: #! AC Woodruff Place (3)  vs. #8 Mapleton FC (3); Won in PKs
Field 3: #6 Bates-Hendricks FC (0) vs. #11 Mass Ave United (3)

View Event →
Jul
31
6:00 PM18:00

Week 12

6:00 pm
Field 1: Bates-Hendricks FC (1) vs. Broad Ripple City (1)
Field 2: AC Woodruff Place (2) vs. Old North United (1)
Field 3: Real Fletcher Place (3) vs. Meridian-Kessler United (0)

7:00 pm
Field 1: Irvington FC (1) vs. Real West (4)
Field 2: Mass Ave United (8) vs. Garfield AC (0)
Field 3: FC Fountain Square (1) vs. AC Mile Square (2)

8:00 pm
Field 1: Old Speedway City (2) vs. Sporting Herron Morton (2)
Field 2: Midtown FC (0) vs. Upper Downtown FC (4)
Field 3: Atletico Cottage Home (1) vs. Mapleton FC (4)

After Party:
Chatham Tap
Hosted by: AC Woodruff Place & Mass Ave United

View Event →
Jul
24
6:00 PM18:00

Week 11

6:00 pm
Field 1: Upper Downtown FC (0) vs. Mapleton FC (1)
Field 2: Bates-Hendricks FC (3) vs. Garfield AC (1)
Field 3: Atletico Cottage Home (0) vs. Real Fletcher Place (1)

7:00 pm
Field 1: Sporting Herron Morton (3) vs. Real West (1)
Field 2: FC Fountain Square (2) vs. Mass Ave United (4)
Field 3: AC Mile Square (2) vs. Old North United (2)

8:00 pm
Field 1: AC Woodruff Place (1) vs. Midtown FC (0)
Field 2: Broad Ripple City (4) vs. Irvington FC (1)
Field 3: Meridian-Kessler United (0) vs. Old Speedway City (2)

After Party:
The Koelschip
Hosted by Mapleton FC

View Event →
Jul
17
6:00 PM18:00

Week 10

6:00 pm
Field 1: Sporting Herron Morton (8) vs. Meridian-Kessler United (1)
Field 2: Garfield AC (1) vs. Old North United (3)
Field 3: Mass Ave United (0) vs. Mapleton FC (1)

7:00 pm
Field 1: AC Woodruff Place (5) vs. Old Speedway City (0)
Field 2: FC Fountain Square (1) vs. Broad Ripple City (2)
Field 3: Atletico Cottage Home (3) vs. Irvington FC (3)

8:00 pm
Field 1: Real Fletcher Place (5) vs. AC Mile Square (2)
Field 2: Real West (3) vs. Upper Downtown FC (8)
Field 3: Midtown FC (2) vs. Bates-Hendricks FC (2)

After Party:
Greek’s Pizzeria
4901 N College Ave
Hosted By: Meridian-Kessler United

View Event →
Jul
10
6:00 PM18:00

Week 9

6:00 pm
Field 1: Mapleton FC (5) vs. Garfield AC (1)
Field 2: FC Fountain Square (0) vs. Midtown FC (4)
Field 3: Meridian-Kessler United (1) vs. Atletico Cottage Home (2)

7:00 pm
Field 1: Bates-Hendricks FC (3) vs. Real Fletcher Place (3)
Field 2: AC Mile Square (3) vs. Real West (0)
Field 3: Irvington FC (0) vs. AC Woodruff Place (5)

8:00 pm
Field 1: Broad Ripple City (3) vs. Old North United (3)
Field 2: Upper Downtown FC (1) vs. Sporting Herron Morton (3)
Field 3: Old Speedway City (2) vs. Mass Ave United (0)

After Party
Line Em Up Saloon
2234 Shelby Street
Hosted by: Garfield AC

View Event →
Jul
3
6:00 PM18:00

Week 8

6:00 pm
Field 1: FC Fountain Square (0) vs. Real Fletcher Place (2)
Field 2: Sporting Herron Morton (5) vs. AC Mile Square (0)
Field 3: Atletico Cottage Home (1) vs. Upper Downtown FC (2)

7:00 pm
Field 1: Old North United (8) vs. Mapleton FC (3)
Field 2: Midtown FC (4) vs. Broad Ripple City (1)
Field 3: Meridian-Kessler United (0) vs. AC Woodruff Place (3)

8:00 pm
Field 1: Real West (1) vs. Bates-Hendricks FC (4)
Field 2: Garfield AC (2) vs. Old Speedway City (4)
Field 3: Mass Ave United (3) vs. Irvington FC (2)

After Party:
The Dugout Bar
621 Virginia Ave
Hosted by Real Fletcher Place

View Event →
Jun
26
6:00 PM18:00

Week 7

6:00 pm
Field 1: Upper Downtown FC (4) vs. Irvington FC (2)
Field 2: AC Mile Square (3) vs. Old Speedway City (2)
Field 3: Atletico Cottage Home (1) vs. Sporting Herron Morton (3)

7:00 pm
Field 1: Mass Ave United (2) vs. Real Fletcher Place (6)
Field 2: Mapleton FC (3) vs. Bates-Hendricks FC (2)
Field 3: Broad Ripple City (1) vs. Meridian-Kessler United (1)

8:00 pm
Field 1: AC Woodruff Place (5) vs. Real West (0)
Field 2: Garfield AC (3) vs. Midtown FC (1)
Field 3: Old North United (3) vs. FC Fountain Square (0)

After Party:
Ralston’s Draft House
Hosted by Upper Downtown FC

View Event →
Jun
19
6:00 PM18:00

Week 6

6:00 pm
Field 1: Real West vs. FC Fountain Square
Field 2: Broad Ripple vs. Mapleton FC
Field 3: Meridian-Kessler United vs. Mass Ave United

7:00 pm
Field 1: Real Fletcher Place vs. Midtown FC
Field 2: Irvington FC vs. Garfield AC
Field 3: Upper Downtown FC vs. AC Woodruff Place

8:00 pm
Field 1: Old Speedway City vs. Old North United
Field 2: AC Mile Square vs. Atletico Cottage Home
Field 3: Bates-Hendricks FC vs. Sporting Herron Morton

After Party
Half Liter Beer & BBQ Hall
5301 Winthrop Ave Suite B
Hosted by: Broad Ripple City

View Event →
Jun
12
6:00 PM18:00

Week 5

6:00 pm
Field 1: Irvington FC (1) vs. Mapleton FC (4)
Field 2: Bates-Hendricks FC (2) vs. AC Woodruff Place (2)
Field 3: Broad Ripple City (1) vs. Old Speedway City (1)

7:00 pm
Field 1: Upper Downtown FC (5) vs. Garfield AC (2)
Field 2: Meridian-Kessler United (1) vs. Old North United (2)
Field 3: Sporting Herron Morton (1) vs. Midtown FC (2)

8:00 pm
Field 1: FC Fountain Square (1 ) vs. Atletico Cottage Home (1)
Field 2: Real West (2) vs. Real Fletcher Place (6)
Field 3: AC Mile Square (1) vs. Mass Ave United (4)

After Party
IXCA Mexican Kitchen
5537 E Washington St
Hosted by: Irvington FC

View Event →
Jun
5
6:00 PM18:00

Week 4

6:00 pm
Field 1: Real West (0) vs. Broad Ripple City (8)
Field 2: AC Woodruff Place (4) vs. FC Fountain Square (1)
Field 3: Old Speedway City (2) vs. Irvington FC (0)

7:00 pm
Field 1: Mass Ave United (1) vs. Bates-Hendricks FC (2)
Field 2: Garfield AC (0) vs. AC Mile Square (1)
Field 3: Mapleton FC (1) vs. Meridian-Kessler United (1)

8:00 pm
Field 1: Real Fletcher Place (0) vs. Sporting Herron Morton (4)
Field 2: Old North United (3) vs. Upper Downtown FC (3)
Field 3: Midtown FC (0) vs. Atletico Cottage Home (1)

After Party:
Imbibe, 1105 Shelby St, Indianapolis, IN 46203
Hosted by: FC Fountain Square

View Event →
May
29
6:00 PM18:00

Week 3

6:00 pm
Field 1: AC Mile Square (3) vs. Midtown FC (4)
Field 2: Bates-Hendricks FC (3) vs. FC Fountain Square (2)
Field 3: Meridian-Kessler United (4) vs. Real West (0)

7:00 pm
Field 1: Old North United (0) vs. Mass Ave United (0)
Field 2: Old Speedway City (4) vs. Atletico Cottage Home (0)
Field 3: Irvington FC (1) vs. Sporting Herron Morton (5)

8:00 pm
Field 1: Broad Ripple City (1) vs. Garfield AC (2)
Field 2: Mapleton FC (0) vs. AC Woodruff Place (5)
Field 3: Upper Downtown FC (1) vs. Real Fletcher Place (2)

After Party:
Bowhaus Tap, 1729 S East St
Hosted by: Bates-Hendricks FC

View Event →
May
22
6:00 PM18:00

Week 2

6:00 pm
Field 1: Sporting Herron Morton (2) vs. Broad Ripple City (1)
Field 2: Old Speedway City (2) vs. Upper Downtown FC (5)
Field 3: Midtown FC (0) vs. Mass Ave United (1)

7:00 pm
Field 1: Real West (5) vs. Atletico Cottage Home (1)
Field 2: Real Fletcher Place (0) vs. AC Woodruff Place (1)
Field 3: Mapleton FC (1) vs. AC Mile Square (4)

8:00 pm
Field 1: Old North United (3) vs. Bates-Hendricks FC (3)
Field 2: Irvington FC (1) vs. Meridian Kessler United (1)
Field 3: Garfield AC (0) vs. FC Fountain Square (2)

After Party:
Daredevil Brewing Company, 1151 N Main Street
Hosted by Old Speedway City

View Event →
May
15
6:00 PM18:00

Week 1

6:00 pm
Field 1: AC Woodruff Place (6) vs. AC Mile Square (0)
Field 2: Old North United (6) vs. Irvington FC (0)
Field 3: Real Fletcher Place (4) vs. Broad Ripple City (1)

7:00 pm
Field 1: Mass Ave United (0) vs. Upper Downtown FC (2)
Field 2: Midtown FC (2) vs. Real West (0)
Field 3: Mapleton FC (1) vs. Old Speedway City (5)

8:00 pm
Field 1: Garfield AC (4) vs. Meridian-Kessler United (2)
Field 2: Sporting Herron Morton (4) vs. FC Fountain Square (0)
Field 3: Atletico Cottage Home (0) vs. Bates-Hendricks FC (5)

After Party:
St. Joseph Brewery, 540 N College Ave
Hosted by Old North United

View Event →
May
8
7:00 PM19:00

Signing Day

Get hyped for the 2019 season at the Indy City Futbol Signing Day event.

Come to meet your teammates and stay for the food, beer, and music. Hear from our league partners and catch some league related announcements so you'll be the smartest one on the field.

View Event →
Aug
15
6:00 PM18:00

Playoffs: Week 2 & Championship

6pm - Quarterfinals
Field #1: #2 Sporting Herron Morton (1) vs. #10 Real Fletcher Place (0) 
Field #2: #4 Midtown FC (4) vs. #5 Upper Downtown FC (0)
Field #3: #14 Old Speedway City (2) vs. #11 Mapleton FC (0)

7pm - Semi-Finals
Field #1: #2 Sporting Herron Morton (2) vs. #11 Mapleton FC (1)
Field #2: #1 AC Woodruff Place (2) vs. #4 Midtown FC (2); PKs 4-2
Field #3: Golden Growler Friendly: Bates Hendricks FC (3) vs. FC Fountain Square (4)

8pm - Championship Game
Field #2: #4 Midtown (3) vs. #2 Sporting Herron Morton (1)

View Event →
Aug
8
6:00 PM18:00

Playoffs: Week 1

6pm
Field 1: #1 AC Woodruff Place (5) vs. #17 Irvington FC (2)
Field 2: #8 Broad Ripple City (3) vs. #9 Old North United (4)
Field 3: #2 Sporting Herron Morton (8) vs. #15 Atletico Cottage Home (2)

7pm
Field 1: #5 Upper Downtown FC (2) vs. #12 Mass Ave United (2); #5 UDFC 4-2 in PKs.
Field 2: #4 Midtown (5) vs. #13 Bates Hendricks FC (0)
Field 3: #3 AC Mile Square (1) vs. #14 Old Speedway City (3)

8pm
Field 1: #7 Real Fletcher Place (1) vs. #10 Meridian Kessler United (0)
Field 2: #1 AC Woodruff Place (4) vs. #9 Old North United (0)
Field 3: #6 Garfield AC (4) vs. #11 Mapleton FC (4); #11 Mapleton FC 5-4 in PKs

Afterparty hosted at Central Green by People for Urban Progress

View Event →
Aug
1
6:00 PM18:00

Week 12

6pm
Field #1: Atletico Cottage Home (4) vs. Mass Ave United (4)
Field #2: Broad Ripple City (2) vs. AC Woodruff Place (3)
Field #3: Old North United (1) vs. Sporting Herron Morton (5)

7pm
Field #1: Mapleton FC (1) vs. AC Mile Square (2)
Field #2: Midtown FC (1) vs. Bates-Hendricks FC (1)
Field #3: Garfield AC (0) vs. Upper Downtown FC (0)

8pm
Field #1: Meridian-Kessler United (3) vs. Old Speedway City (2)
Field #2: Real Fletcher Place (2) vs. FC Fountain Square (0)
Field #3: Real West (2) vs. Irvington FC (2)

Afterparty hosted by AC Woodruff Place @ Chatham Tap
(719 Massachusetts Ave)

#ICFChallenge: Photo of teammate w/ team jersey taken in most remote location.

View Event →
Jul
25
6:00 PM18:00

Week 11

6pm
Field #1: Upper Downtown FC (3) vs. Bates-Hendricks FC (1)
Field #2: Midtown FC (4) vs. Old North United (2)
Field #3: FC Fountain Square (1) vs. Garfield AC (1)

7pm
Field #1: Sporting Herron Morton (5) vs. Atletico Cottage Home (3)
Field #2: AC Mile Square (3) vs. Old Speedway City (2)
Field #3: Mass Ave United (7) vs. Real West (1)

8pm

Field #1: AC Woodruff Place (7) vs. Irvington FC (1)
Field #2: Broad Ripple City (1) vs. Mapleton FC (1)
Field #3: Meridian-Kessler United (0) vs. Real Fletcher Place (5)

Afterparty hosted by Old North United @ St. Joseph
(540 N College Ave)

#ICFChallenge: Best Afterparty Photo

View Event →
Jul
18
6:00 PM18:00

Week 10

6pm
Field #1: Garfield AC (0) vs. Meridian-Kessler United (3)
Field #2: Old North United (2) vs. Upper Downtown FC (2)
Field #3: Real West (1) vs. Sporting Herron Morton (5)

7pm
Field #1: AC Mile Square (3) vs. FC Fountain Square (1)
Field #2: Atletico Cottage Home (0) vs. Midtown FC (5)
Field #3: Real Fletcher Place (5) vs. Bates-Hendricks FC (4)

8pm
Field #1: Irvington FC (0) vs. Mass Ave United (4)
Field #2: Mapleton FC (0) vs. AC Woodruff Place (3)
Field #3: Old Speedway City (2) vs. Broad Ripple City (3)

Afterparty hosted by Meridian-Kessler United @ Scotty's
(1 Virginia Ave #100)

#ICFChallenge: Best Team Volunteering Photo.

View Event →
Jul
11
6:00 PM18:00

Week 9

6pm
Field #1: Sporting Herron Morton (8) vs. Irvington FC (0)
Field #2: Midtown FC (9) vs. Real West (1)
Field #3: Upper Downtown FC (10) vs. Atletico Cottage Home (1)

7pm
Field #1: Broad Ripple City (1) vs. Real Fletcher Place (0)
Field #2: FC Fountain Square (2) vs. Old North United (5)
Field #3: Mapleton FC (1) vs. Old Speedway City (1)

8pm
Field #1: AC Woodruff Place (3) vs. Mass Ave United (3)
Field #2: AC Mile Square (3) vs. Garfield AC (2)
Field #3: Meridian-Kessler United (5) vs. Bates-Hendricks FC (2)

Afterparty hosted by Upper Downtown FC @ Ralston's
(635 Massachusetts Ave.)

#ICFChallenge: Best Team Transit Photo.

View Event →
Jul
3
6:00 PM18:00

Week 8

6pm
Field #1: Old North United (3) vs. Meridian-Kessler United (2)
Field #2: Real Fletcher Place (8) vs. Mapleton FC (1)
Field #3: FC Fountain Square (0) vs. Atletico Cottage Home (1)

7pm
Field #1: Mass Ave United (2) vs. Sporting Herron Morton (5)
Field #2: Old Speedway City (2) vs. AC Woodruff Place (3)
Field #3: Real West (1) vs. Upper Downtown FC (3)

8pm
Field #1: Bates-Hendricks FC (0) vs. AC Mile Square (2)
Field #2: Irvington FC (2) vs. Midtown FC (3)
Field #3: Garfield AC (3) vs. Broad Ripple City (0)

Afterparty hosted by Real Fletcher Place at Chilly Water
(719 Virginia Ave #105)

#ICFChallenge: Best Team Chant/Cheer.

View Event →
Jun
27
6:00 PM18:00

Week 7

6pm
Field #1: Old Speedway City (2) vs. Real Fletcher Place (3)
Field #2: Mapleton FC (3) vs. Garfield AC (3) 
Field #3: FC Fountain Square (2) vs. Real West (2) 

7pm
Field #1: Upper Downtown FC (2) vs. Irvington FC (3)
Field #2: AC Woodruff Place (5) vs. Sporting Herron Morton (3) 
Field #3: Meridian-Kessler United (2) vs. Atletico Cottage Home (2) 

8pm
Field #1: Broad Ripple City (1) vs. Bates-Hendricks FC (2)
Field #2: Midtown FC (5)  vs. Mass Ave United (2)
Field #3: AC Mile Square (3) vs. Old North United (2)

After party hosted by Mapleton FC @ the Koelschip
(2505 N Delaware St.)

#ICFChallenge: Best Team Snack.

View Event →
Jun
20
6:00 PM18:00

Week 6

6pm
Field #1: Old Speedway City (0) vs. Garfield AC (5)
Field #2: Real Fletcher Place (0) vs. AC Woodruff Place (3)
Field #3: Old North United (2) vs. Broad Ripple City (5)

7pm
Field #1: Real West (1) vs. Meridian-Kessler United (4)
Field #2: Sporting Herron Morton (2) vs. Midtown FC (1)
Field #3: Bates-Hendricks FC (3) vs. Mapleton FC (2)

8pm
Field #1: Atletico Cottage Home (0) vs. AC Mile Square (4)
Field #2: Mass Ave United (2) vs. Upper Downtown FC (3)
Field #3: Irvington FC (1) vs. FC Fountain Square (5)

After party hosted by Broad Ripple City at Three Wise Men
(1021 Broad Ripple Ave)

#ICFChallenge: Best Team Signs

View Event →
Jun
13
6:00 PM18:00

Week 5

6pm
Field #1: AC Mile Square (7) vs. Real West (1)
Field #2: Upper Downtown FC (0) vs. Sporting Herron Morton (3)
Field #3: Meridian-Kessler United (4) vs. Irvington FC (4)

7pm
Field #1: Mapleton FC (6) vs. Old North United (6)
Field #2: AC Woodruff Place (3) vs. Midtown FC (2)
Field #3: Garfield AC (0) vs. Real Fletcher Place (0)

8pm

Field #1: FC Fountain Square (2) vs. Mass Ave United (4)
Field #2: Broad Ripple City (5) vs. Atletico Cottage Home (1)
Field #3: Bates-Hendricks FC (0) vs. Old Speedway City (4)

Afterparty hosted by Irvington FC at Black Acre Brewing
(5632 E Washington St.)

#ICFChallenge: Best Keeper Kit

View Event →